Anne Sütünün İçeriğinde Ne Var?

Dünya Sağlık Örgütü her bebeğin ilk 6 ay mutlaka sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiği konusunda uyarırken içeriğindeki onlarca çok özel bileşimle doğumdan sonraki en büyük mucize olarak adlandırılan anne sütünün, bebeğin aynı zamanda ilk aşısı olduğunu belirtilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü her bebeğin ilk 6 ay mutlaka sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiği konusunda uyarırken içeriğindeki onlarca çok özel bileşimle doğumdan sonraki en büyük mucize olarak adlandırılan anne sütünün, bebeğin aynı zamanda ilk aşısı olduğunu belirtilmiştir. Hiç tartışmasız anne sütü bebek için en sağlıklı olan besindir. Ona yaşamındaki en iyi başlangıcı sağlamaktadır. Üstelik pratik olduğu kadar ekonomik açıdan da hiçbir maliyeti yoktur. 
Uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden kansere kadar bir bebeğin tüm hayatında etkili olan anne sütünden 'bebeğinizi mahrum bırakmayın' çağrısı yapıyor. Zira anne sütü, bebeklerin ihtiyacı olan tüm besinleri ideal ölçülerde barındıran, onu hastalıklardan koruyup kollayan ve hem fiziksel hem beyinsel hem de ruhsal gelişimlerine sayısız faydalar sağlayan bir mucize! Sağlık Bakanlığı da 1991 yılından beri anne sütünü teşvik etmek amacıyla 'Bebek Dostu Hastane' programı yürütüyor.
 
Anne Sütünün İçeriği Sabah ve Akşam Bile Farklı!
 
Anne sütünün özel yapıda, sindirimi kolay ve enfeksiyondan koruyucu nitelikleri zengin bir protein içeriğine sahip olduğunu belirtilmiştir. Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütünde protein ve minerallerin inek sütüne göre daha az olması, sindirim ve böbrekler açısından bebeğin yüklenmesini önler. Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde anne sütünde bulunan bileşenler önemli rol oynamaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülmekte, beyin gelişimi daha iyi olmakta, alerjik hastalıkları, ishal ve solunum yolu hastalıkları ve hatta ileri yaşlarda ateroskleroz, kanser ve multipl skleroz gibi hastalıklar daha az bildirilmektedir. Anne sütü alan bebeklerde 'Ani Beşik Ölümü Sendromu' daha az sıklıkta olurken, anne sütündeki demir, çinko gibi minerallerin emilimi, inek sütüne göre çok daha fazla orandadır. 
 Etiketler : anne sütü , anne sütünün bebek için faydası , anne sütünün içerisinde ne var , anne sütünün çocuk üstündeki etkisi